Princ Harry a Meghan Markle se zúčastní jubilea královny Alžběty, nevystoupí ale na palácovém balkonu

Zahraniční 12. května 2022 | 10:28 Pavla Krejčí
Za několik týdnů oslaví britská panovnice platinové jubileum vlády na trůně. Při této příležitosti se do své vlasti vrátí princ Harry společně s rodinou. Nezúčastní se však tradičního vystoupení královské rodiny na balkoně Buckinghamského paláce.
Princ Harry s rodinou zavítá na jubilem královny Alžběty. / Deposithotos

Nejočekávanější veřejné oslavy roku, které Velká Británie spatří, se uskuteční už v červnu. Královna Alžběta slaví platinové jubileum vlády na trůnu. Prodloužený víkend oslav 70 let královny na trůnu zahájí narozeninový průvod 2. června a ukončí ho speciální průvod centrem Londýna v neděli 5. června. 

Dlouho se spekulovalo, zda se výročí zúčastní i princ Harry. Spekulacím však bylo utnuto, když královna oznámila, že se na tradičním balkónovém vystoupení Buckinghamského paláce objeví pouze úřadující členové královské rodiny.

Mluvčí Harryho a Meghan reagoval prohlášením, že se pár vydá na oslavy společně s jejich dětmi, se synem Archiem Harrisonem a dcerou Lilibet Dianou. Bude to vůbec poprvé, co královna Alžběta spatří svou vnučku Lili. Děvčátko pravděpodobně během cesty oslaví své první narozeniny, které má 4. června.

"Princ Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou nadšení a poctěni, že se letos v červnu mohou se svými dětmi zúčastnit oslav královnina platinového jubilea."

Z veřejného vystoupení bude vyloučen rovněž princ Andrew, který byl po spojení s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem zbaven královských povinností. Andrew tento spor vyřešil mimosoudně na začátku tohoto roku, ale jeho vztahy s Epsteinem pošramotily jeho pověst.

"Po pečlivém zvážení se královna rozhodla, že letošní tradiční vystoupení Trooping the Color na balkoně ve čtvrtek 2. června bude omezeno na Její Veličenstvo a ty členy královské rodiny, kteří v současné době plní oficiální veřejné povinnosti jménem královny," řekla mluvčí Buckinghamského paláce.

Mezi členy rodiny, kteří se na balkoně objeví, patří princ Charles , Camilla, vévodkyně z Cornwallu,  princ William, Kate Middleton, princezna Anne patrně s manželem Sirem Timem Laurencem, princ Edward a Sophie, hraběnka z Wessexu. Dále budou přítomni královnini bratranci, vévoda z Kentu, vévoda a vévodkyně z Gloucesteru a princezna Alexandra. Očekává se přítomnost královských dětí - princ George, princezna Charlotte a princ Louis, spolu s dětmi Edwarda a Sophie, lady Louise a James, vikomt Severn. 

Psali jsme také: Princ William v den 11. výročí svatby s Kate Middleton sdílel důležitou zprávu

Zdroje: people.com, independent.co.uk, cnn.com 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte evropský jezerní ráj

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...

Zavřít reklamu