Když zemřela královna Alžběta, objevila se nad Buckinghamským palácem duha

Zahraniční 09. září 2022 | 12:15 — Pavla Krejčí
Celý svět truchlí. Ve čtvrtek 8. září 2022 zemřela královna Alžběta. Před svou smrtí stihla oslavit významné jubileum, 70 let na trůnu. Její odchod doprovázela duha. Objevila se na nebi nad Buckinghamským palácem krátce předtím, než byla královnina smrt oznámena.
Další 2 fotografie v galerii
Zemřela královna Alžběta II. / Wikimedia Commons / Joel Rouse / volný zdroj

Velká Británie i celý svět se srovnává s nečekanou zprávou. Královna Alžběta zemřela ve věku 96 let. Byla nejdéle vládnoucím britským monarchou. Novým králem se stal její syn, princ Charles.

„Královna zemřela dnes odpoledne pokojně na zámku Balmoral,“ oznámil ve čtvrtek Buckinghamský palác. Ačkoliv královnu dlouhodobě trápily zdravotní potíže a rušila nespočet společenských akcí, nikdo nečekal, že její skon přijde tak náhle.

Zdálo se však, jako by smrt královny Alžběta uctila i samotná příroda. Poté, co odešla do nebe, dvojitá duha prorazila mraky nad Buckinghamským palácem. Stalo se tak krátce před oznámením její smrti. Když se před královskou rezidencí v Londýně objevila duha, byly shromážděny davy lidí v obavách o zdraví panovnice. V tu chvíli ještě nikdo nečekal, že se za pár minut změní osud celé Velké Británie.

Jen chvíli před její smrtí palác v prohlášení uvedl, že „tým královniných lékařů se obává o zdraví Jejího Veličenstva, proto doporučil, aby zůstala pod lékařským dohledem. Královna zůstává v pohodlí na zámku Balmoral."

Po smrti královny se Spojené království, kde vládla rekordních 70 let, zahalilo do veřejného smutku. Jako panovnice stála u těch nejzásadnějších událostí minulého století a skvěle se přizpůsobila měnící se době. Zanechala po sobě velkou rodinu, která v těchto těžkých časech truchlí. Byla čtyřnásobnou matkou, osminásobnou babičkou a dvanáctinásobnou prababičkou.

„Smrt mé milované matky, Jejího Veličenstva královny, je okamžikem největšího smutku pro mě a všechny členy mé rodiny," uvedl nový král v prohlášení po smrti své matky.

„Hluboce truchlíme nad úmrtím vážené panovnice a velmi milované matky," pokračoval. „Vím, že její ztráta bude hluboce vnímána v celé zemi, v Commonwealthu a u bezpočtu lidí po celém světě."

Své prohlášení zakončil slovy: „Během tohoto období smutku a změn bude pro mě a moji rodinu útěchou a podporou, že víme o respektu a hluboké náklonnosti, ve které byla královna tak široce chována."

O tom, že byl Alžbětin stav vážný, vypovídá i skutečnost, že se na Balmoral do Skotska na poslední chvíli rychle sjížděli členové její rodiny. Syn Charles a jeho manželka Camilla cestovali do Balmoralu o něco dříve, aby byli po jejím boku. Princezna Anne, jediná královnina dcera, byla ve Skotsku již začátkem týdne. Princ William, princ Andrew, princ Edward a jeho manželka Sophie, hraběnka z Wessexu byli vyfotografováni na letišti Aberdeen ve Skotsku ve čtvrtek před její smrtí.

Manželka Williama, Kate Middleton, údajně zůstala ve Windsoru, protože jejich tři děti, princ George, princezna Charlotte a princ Louis, měly ve čtvrtek první školní den. Princ Harry také na poslední chvíli změnil své plány. Ve čtvrtek se měl zúčastnit předávání cen Well Child Awards v Londýně s manželkou Meghan Markle.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Buckingham Palace (@buckinghampalaceroyal)

 

Královna byla naposledy viděna v úterý, když jmenovala Liz Trussovou novou premiérkou Spojeného království. Kvůli Alžbětiným problémům s mobilitou se jmenování historicky poprvé uskutečnilo na Balmoralu. Po její smrti nově jmenovaná předsedkyně vyjádřila hlubokou lítost a podporu novému králi.

„S rodinou krále truchlíme nad ztrátou jeho matky. A když truchlíme, musíme se semknout jako vnímaví lidé, abychom ho podpořili. Abychom mu pomohli nést tu velkou odpovědnost, kterou teď za nás všechny nese," pokračovala Truss. „Nabízíme mu svou loajalitu a oddanost, stejně jako se jeho matka tak dlouho a tak moc věnovala tolika lidem. A s koncem druhého alžbětinského věku zahajujeme novou éru velkolepé historie naší velké země, přesně jako by si to Její Veličenstvo přálo – slovy… Bůh ochraňuj krále." Psali jsme také: Herečka Jane Fonda překvapila svým oznámením o rakovině. Jsem si vědomá, že jsem blíž smrti, přiznala fanouškům

Autorský článek, další zdroje: people.com, Instagram  

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...