Zajímavosti o královně Alžbětě: Nikdy neměla pas a řidičák, pomáhala v druhé světové válce a svého manžela milovala od dětství

Zahraniční 15. září 2022 | 11:53 — Pavla Krejčí
Nikdy nečekala, že se stane královnou. Nakonec na trůně strávila 70 let a za tu dobu se stala symbolem Velké Británie. Život královny Alžběty se stal inspirací i důkazem toho, že svou monarchii milovala. Kdo tato žena vlastně byla?
Alžběta za svůj život zažila spoustu zajímavých okamžiků / Wikimedia Commons / Senedd Cymru

Velká Británie je zahalena smutkem. Lidé po celém světě si však uchovávají vzpomínky na královnu Alžbětu. Její život byl plný klíčových okamžiků, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Byla to žena soucitná, starostlivá a pevná ve svých názorech, byť je ne vždy mohla hlasitě projevit. Také oplývala svým vlastním smyslem pro humor, na který s úsměvem na tváří spousta jí blízkých lidí vzpomíná. Zde jsou nejzajímavější fakta o jejím životě.

Oslavovala dvoje narozeniny

Ačkoliv se královna Alžběta II. narodila 21. dubna 1926, oficiální oslavy se konaly až druhou červnovou sobotu. Tuto tradici zahájil král Jiří II. v roce 1748. Narodil se v listopadu, ale počasí nepřálo veřejným oslavám, proto se rozhodl mít druhé narozeniny v příhodnější dobu.

Nikdy neměla pas a řidičák

„Vzhledem k tomu, že britský pas je vydán na jméno Jejího Veličenstva, není nutné, aby ho královna vlastnila," uvádí se na oficiálních stránkách britské královské rodiny. Všichni ostatní členové však pasy mají. Rovněž byla jedinou osobou ve Spojeném království, která nepotřebovala k řízení vozidla řidičský průkaz.

Pomáhala během druhé světové války

Alžběta se jako jediná z královské rodiny během 2. světové rozhodla pomáhat. Dobrovolně se přihlásila jako řidička kamionu a mechanik.

Byla zcestovalejší než kterýkoli britský panovník před ní

Podle oficiálních webových stránek královské rodiny bylo Její Veličenstvo zcestované lépe než kterýkoli britský panovník před ní. Během své vlády uskutečnila přes 260 zámořských návštěv. Působivé je, že královna během své vlády procestovala více než 100 zemí. Například v Kanadě byla 22krát a ve Francii 13krát – více než v kterékoli jiné zemi v Evropě.

Se sestrou Margaret vyrazily inkognito do ulic

Když skončila 2. světová válka, Elizabeth a Margaret dostaly svolení svých rodičů připojit se k davům oslavujícím konec války. Královna na tento večer vzpomíná jako na jeden z nejpamátnějších ve svém životě. 

„Vzpomínám si na řady neznámých lidí, kteří se chytali za ruce a kráčeli po Whitehallu, všichni jsme se nechali unášet na vlně štěstí a úlevy," řekla v roce 1985 podle příspěvku královské rodiny na Instagramu. Eskapáda Elizabeth a Margaret byla dokonce zachycena ve filmu s názvem Královská noc.

S manželem se znala od dětství

Elizabeth poprvé potkala Philipa, když jí bylo pouhých 8 let a jemu 13 let. O něco později, když bylo Filipovi 18 let a jí 13 let, si začali vyměňovat dopisy. Pro Alžbětu to byla v podstatě láska na první pohled. O sedm let později se zasnoubili.

Na nákup svatebních šatů použila přídělové kupony

Válkou zpustošená Velká Británie přivítala záchvěv štěstí, který přinesla svatba Alžběty a Philipa. Země na tom nebyla finančně dobře, Alžběta proto pro nákup šatů využila přídělové kupony. Dne 20. listopadu 1947 si oblékla oslnivé šaty od Normana Hartnella. Vzhledem k přetrvávající finanční krizi v zemi v letech po válce zavedla britská vláda přídělové kupony, aby zajistila, že každý občan bude mít přístup ke spravedlivým podílům potravin, zboží a materiálů.

Během své vlády zažila 15 premiérů

Za 70 let své vlády zažila celkem 15 premiérů. Naposledy se setkala s premiérkou Liz Trussovou 6. září, dva dny předtím, než zemřela. Rovněž viděla vládu 14 amerických prezidentů. 

Poslala zprávu na měsíc

Před přistáním Apolla 11 na Měsíci v roce 1969 byly desítky světových vůdců pozvány, aby napsaly „vzkazy dobré vůle“, které byly přeneseny na malý křemíkový disk. Tento disk stále leží na povrchu Měsíce – Neil Armstrong a Buzz Aldrin jej podle NASA umístili těsně pod americkou vlajku, kterou zanechali na místě přistání.

„Jménem britského lidu vzdávám hold dovednostem a odvaze, které přivedly člověka na Měsíc," napsala královna ve svém poselství na Měsíci. „Kéž toto úsilí zvýší znalosti a blaho lidstva."

Zakoupila byt v New Yorku

V roce 2015 koupila třípokojový byt za 7,9 milionu dolarů poblíž sídla Organizace spojených národů v New Yorku. Má neuvěřitelných 3000 čtverečních stop a samotná budova byla navržena britským architektem, kterého pasovala na rytíře.

Láska ke corgiům

Královna byla známá svou láskou k plemenu corgi. Za svůj život vlastnila více než 30 corgiů, a dokonce vyšlechtila prvního dorgiho. Psí mazlíček její sestry princezny Margaret, jezevčík jménem Pipin, se totiž zkřížil s jedním z královniných corgiů. Psali jsme také: Když zemřela královna Alžběta, objevila se nad Buckinghamským palácem duha

Autorský článek, další zdroje: parade.com, historyextra.com

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 208 přichází do Česka. Je krásný, svižný a za super cenu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...