J. K. Rowling popírá, že by nový kriminální román byl inspirovaný jejím životem

Zahraniční 14. září 2022 | 21:06 — Pavla Krejčí
Britské knižní pulty zaplavil nový kriminální román autorky Harryho Pottera. Mnozí v knize nachází paralely s autorčiným životem. Rowlingová se totiž před dvěma lety dostala pod palbu, když se zdálo, že podporuje anti-transgenderové názory. Podobný námět lze vidět i v nové knize, popírá však, že by se inspirovala vlastními zkušenostmi.
J. K. Rowling vydala nový kriminální román / Wikimedia Commons / Daniel Ogren / volný zdroj

J. K. Rowling minulý týden vydala nový kriminální román s názvem The Ink Black Heart. Podle mnohých se v ději nachází paralely s jejím vlastním životem. Rowling však spekulace popřela. „Knihu jsem napsala předtím, než se mi některé věci online staly," říká autorka Harryho Pottera.

Knihu s detektivní zápletkou vydala tradičně pod svým pseudonymem Robert Galbraith. Jedná se o šestý díl série Cormoran Strike. Příběh sleduje Eddie Ledwell, která je podle anotace „pronásledována záhadnou, online postavou, která vystupuje pod pseudonymem Anomie“. Časopis The Rolling Stone uvedl, že postava Eddie je online diváky považována za rasistickou a transfobní a vidí její internetovou slávu v negativním světle. Eddie čelí hrozbám smrti a následně je skutečně zabita. Soukromý detektiv Robin Ellacott se pak pokusí vraždu vyřešit.

V novém podcastovém rozhovoru se slavným britským moderátorem Grahamem Nortonem Rowlingová řekla, že paralely mezi zápletkou a jejím životem nejsou nic jiného než náhoda. Rowlingová se v červnu 2020 dostala pod palbu, když se zdálo, že podporuje anti-transgenderové názory. I když popřela, že by její názory na feminismus byly transfobní, svá kontroverzní stanoviska podpořila v dlouhém eseji sdíleném o několik dní později na jejích webových stránkách.

Dále sdělila, že první návrh knihy byl dokončen v době, kdy sama čelila kontroverzi online. „Měla jsem nápad – bylo to asi před třemi lety – a řekla jsem svým dvěma dětem: 'Kdo je podle vás nejtoxičtější fandom?' K mému úžasu se zmínili o jisté karikatuře, ehm, kterou jsem viděla a považovala ji za velmi vtipnou."

V otázkách a odpovědích na svých webových stránkách Rowling také tvrdila, že její nejnovější kniha není založena na kritice a online útocích, kterým čelila kvůli svým názorům.

Nikdy jsem nevytvořila knihu – a tato kniha rozhodně není vytvořena – z mé vlastní zkušenosti, s cílem mluvit o svém vlastním životě. To samozřejmě neznamená, že moje vlastní životní zkušenost není v knize," řekla a dodala, že tuto knihu plánovala dlouho a pak se od té doby stalo několik věcí, které se v této knize také stanou.

„Ráda bych jasně uvedla, že jsem tuto knihu nenapsala jako odpověď na cokoliv, co se mi stalo," řekla. „Ačkoli musím říct, že když se mi to stalo, ti, kteří už knihu četli v rukopisné podobě, říkali: ‚Jsi jasnovidec?' Nebyla jsem jasnovidec... Byl to jen jeden z těch divných zvratů."

„Někdy život napodobuje umění víc, než by si člověk přál," dodala.

Rowlingová se pak zamyslela, jak by vypadala kniha inspirována jejími zkušenostmi: „Kdybych napsala o svých zkušenostech jakožto tvůrce, vypadalo by to úplně jinak." Psali jsme také: Sharon Stone vzpomíná na těžké časy. Prodělala mrtvici a její milenec se s ní rozešel, protože odmítla botox

Autorský článek, další zdroj: hollywoodrepoter.com 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...