Kdo jsou ruští oligarchové s vlivem na Putina? Většina z nich kdysi patřila ke KGB

Zahraniční 28. února 2022 | 19:37 — Mirka Malá
Přísné ekonomické sankce mají postihnout nejen samotný ruský stát, ale také ty nejdůležitější oligarchy, o nichž se západ domnívá, že by mohli ovlivnit Putinovo zvrácené chování. Ale není to jen plané přání? Většina z nich totiž kdysi patřila ke KGB.
Sankcionovaní oligarchové jsou Putinovi kamarádi z KGB, které nechal zbohatnout / Depositphotos

Zda budou sankce skutečně účinné, je velkou otázkou. "Elity blízké Putinovi nadále využívají své vztahy s ruským prezidentem k drancování ruského státu, obohacování se a povyšování svých rodinných příslušníků na některé z nejvyšších mocenských postů v zemi na úkor ruského lidu," uvedlo americké ministerstvo financí. "Sankcionovaní oligarchové a mocné ruské elity využili členů svých rodin k přesunu majetku a ukrytí jejich nesmírného bohatství." Kteří jsou tedy ti nejhlavnější? Většina z nich jsou staří Putinovi kamarádi z KGB, které ruský prezident nechal zbohatnout. Těžko teď půjdou proti němu.

Sergej Sergejevič Ivanov, syn Sergeje Borisoviče Ivanova

Sergej Borisovič Ivanov je jedním z nejbližších Putinových spojenců, který dříve působil jako náčelník štábu prezidentské výkonné kanceláře a místopředseda vlády a ministr obrany Ruska, než se stal zvláštním prezidentským zástupcem pro ochranu životního prostředí, ekologii a dopravu. Sloužil po boku Putina v KGB a později se stal stálým členem Rady bezpečnosti Ruské federace.

Jeho syn Sergej Sergejevič Ivanov je generálním ředitelem ruské státní diamantové těžební společnosti Alrosa a členem představenstva Gazprombank, třetí největší finanční instituce v Rusku.

Andrej Patrušev a jeho otec Nikolaj Platonovič Patrušev

Nikolaj Platonovič Patrušev také sloužil v KGB s Putinem, později se stal šéfem Federální bezpečnostní služby, hlavní nástupnické agentury sovětské KGB. Patrušev je nyní tajemníkem Rady bezpečnosti Ruské federace a už byl sankcionován v roce 2018. Byl také zapleten do smrtelné otravy Alexandra Litviněnka, bývalého ruského zpravodajského úředníka, který přeběhl na Západ. Jeho syn Andrej Patrušev pracuje ve vedoucích pozicích společnosti Gazprom Neft, která je třetím největším producentem ropy v Rusku. 

Ivan Igorevič Sečin a jeho otec Igor Ivanovič Sečin

Igor Ivanovič Sečin je generální ředitel, předseda představenstva a místopředseda představenstva Rosněftu, jedné z největších světových veřejně obchodovaných ropných společností. V letech 2008 až 2012 působil také jako místopředseda vlády Ruské federace. Je bývalým sovětským vojenským tlumočníkem. Jeho syn má údajně vysokou manažerskou pozici ve stejné firmě.

Na sankčním seznamu jsou také manažeři ruských bank včetně Sberbank či VTB Bank a také Galina Olegovna Uljutina. Manželka jednoho z bankéřů byla podle amerického ministerstva financí dříve zapletena do schématu tzv. zlatého pasu. To umožňuje bohatým Rusům získat občanství v některé ze západních zemí výměnou za určité investice v nich. Také čtěte: Fanoušci největšího létajícího stroje na planetě pláčou. Legenda Antonov-225 Mrija byla možná zničena na ukrajinském letišti.

Zdroj: CNBC, Business Insider.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...