Emilii Clarke po dvou aneuryzmatech chybí kousek mozku. Po vážných operacích změnila přístup k životu

Zahraniční 22. července 2022 | 07:16 — Pavla Krejčí
Jedna z hlavních hvězd seriálu Hry o trůny, Emilia Clarke, promluvila o vážných zdravotních potížích, které ji před lety postihly. Prý jí chybí kousek mozku od té doby, co během svého působení v seriálu utrpěla dvě aneuryzmata.
Emila Clarke má za sebou těžké zdravotní problémy / Depositphotos

Herečka Emilia Clarke se svěřila, že po dvou aneuryzmatech, které ji potkaly v letech 2011 a 2013, jí chybí kousek mozku. Prodělala opravdu těžké zákroky a jen málo lidí je přežilo. 

„Kvůli tomu množství mého mozku, které už není použitelné, je pozoruhodné, že jsem schopna mluvit, artikulovat, a žít svůj život úplně normálně bez jakýchkoliv následků," řekla pětatřicetiletá herečka v pořadu stanice BBC One. „Patřím do opravdu, opravdu malé menšiny lidí, kteří to přežili."

„Chybí mi celkem podstatná část!" dodala ve zpravodajském pořadu. „Což mě vždy rozesměje. Když se při mrtvici nějaká část vašeho mozku ani na vteřinu neprokrví, je pryč." 

Clarke zažila své první aneuryzma, které způsobilo mrtvici a masivní krvácení, poté, co ukončila natáčení první sezóny Her o trůny v roce 2011. Musela ihned podstoupit operaci mozku. Dva týdny poté si však nemohla vzpomenout na své jméno.

„Trpěla jsem stavem zvaným afázie, což je důsledek traumatu, které můj mozek utrpěl," řekla v roce 2019 pro The New Yorker. Se stejnou diagnózou se nyní potýká herec Bruce Willis, který své onemocnění odhalil na začátku tohoto roku.

„V nejhorších chvílích jsem chtěla se vším skončit," napsala. „Požádal jsem lékařský personál, aby mě nechal zemřít. Moje práce – celý můj sen o tom, jaký bude můj život – se soustředila na jazyk, na komunikaci. Bez toho jsem byla ztracena." Hereččin stav byl však dočasný. Po týdnu afázie pominula a Clarke byla schopna znovu mluvit.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílel uživatel @emilia_clarke

V roce 2013 podstoupila Clarke druhou operaci, jelikož jí hrozilo druhé aneuryzma. Operace byla traumatická a neobešla se bez komplikací.

„Když mě probudili, křičela jsem bolestí. Postup selhal. Měla jsem masivní krvácení a doktoři mi dali jasně najevo, že moje šance na přežití jsou nejisté, pokud nebudou znovu operovat.“ Přestože byla v ohrožení života, operace se zdařila a brzy se mohla vrátit do práce. Momentálně působí především v londýnském divadle Harolda Pintera.

Od té doby se zajímá o ostatní lidi, kteří si prošli podobnými problémy. Založila charitativní organizaci SameYou, která získává peníze pro lidi, kteří se zotavují z poranění mozku a mrtvice.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílel uživatel @emilia_clarke

Zdravotní problémy změnily hereččin pohled na svět a krásu. Uvědomila si, že skutečná krása vychází zevnitř. „Po operaci, protože jsem se cítila tak vyděšená a nedostatečně sebevědomá, jsem svou pozornost cílila na to, jak jsem vypadala,“ pokračovala. „Jak jsem ale stárnula, uvědomila jsem si, že lidé jsou nejkrásnější, když nemyslí na sebe a neberou v úvahu svou vlastní krásu."

„Šťastné chvíle a být šťastný je to, co vám zůstane na smrtelné posteli. Nebudete si pamatovat časy, kdy jste si udělali to super roztomilé selfie," řekla.

Psali jsme také: Tváří aplikace na duševní zdraví je princ Harry. Říká, že musíme pracovat na psychické odolnosti

Autorský článek, další zdroje: people.com, pagesix.com, Instagram

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...