Rozhodnutí o potratech rozhýbalo svět. Meghan Markle řekla, že je to pro ni hluboce osobní

Zahraniční 03. července 2022 | 17:33 — Pavla Krejčí
Vévodkyně ze Sussexu se po vzoru jiných celebrit pustila do otevřeného sdílení vlastních zkušeností záhy poté, co bylo ve Spojených státech zrušeno právo na potrat. Přiznala, že je pro ni toto téma velmi osobní, protože sama prošla potratem, byť nedobrovolným.
Meghan Markle se proti zákonu tvrdě vyjádřila / Depositphotos

Meghan Markle nezůstala pozadu a také reagovala na rozhodnutí Nejvyššího soudu o zákazu potratů. Chce, aby se veřejně mluvilo o zdraví žen, kterým byla odebrána tato svobodná volba. Účastnila se rozhovoru pro magazín Vogue s Glorií Steinemovou, feministickou ikonou, a novinářkou Jessicou Yellinovou, ve kterém společně rozebraly, jaký dopad bude nová právní norma mít na životy i zdraví žen. Meghan zastává názor, že má každá žena právo zvážit, jestli chce, nebo nechce být matkou.

„Přemýšlím o tom, jaké štěstí jsem cítila, když jsem se stala dvojnásobnou matkou," řekla Meghan. „Vím, jaké to je mít spojení s plodem, který roste uvnitř vašeho těla. To, co se děje s našimi těly, je tak hluboce osobní." 

Pokračovala: „Vím, jaký je to pocit potratit. Mluvila jsem o tom. Čím více normalizujeme konverzaci o věcech, které ovlivňují naše životy a těla, tím více lidí pochopí, jak nezbytné je o tom mluvit."

Sama totiž rok před narozením své dcery prošla potratem. O této zkušenosti tehdy promluvila pro New York Times. V listopadu 2020 Meghan napsala: „Ztráta dítěte znamená nést v sobě téměř nesnesitelný smutek, který mnozí prožívají, ale málokdo o něm mluví.“

Popsala okamžik, který jí změnil život: „Po přebalování jsem ucítila ostrou křeč. Spadla jsem se synem v náručí na zem a broukala jsem si ukolébavku, abychom byli oba v klidu. Ta veselá melodie ostře kontrastovala s mým pocitem, že něco není v pořádku," pokračovala. „Když jsem svírala své prvorozené dítě, věděla jsem, že ztrácím své druhé."

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílel uživatel @family_sussex

Meghan při rozhovoru pro magazín Vogue poukázala na důležitost zdraví žen i jejich svobody se rozhodovat. Zastává názor, že by žádná žena neměla být ochuzena o možnost volby.

„Nikdo by neměl být nucen učinit rozhodnutí, které nechce učinit, není bezpečné nebo ohrožuje jeho vlastní život," řekla. „Upřímně řečeno, ať už se jedná o ženu postavenou do nepředstavitelné situace, ženu, která není připravena založit rodinu, nebo dokonce pár, který si chce svou rodinu plánovat podle životní situace, jde o to mít možnost volby."

Také vyzvala muže, aby se zapojili do řešení tohoto problému. S manželem Harrym o tomto tématu totiž v posledních dnech často mluvili.

„Muži se musí v tuto chvíli hlasitě projevit, protože jde o rozhodnutí, která ovlivňují vztahy, rodiny a komunity obecně," řekla.

Zrušení rozsudku Roe v. Wade z roku 1973, který ženám přiznával právo na potrat v každém státě, vrátilo podle Meghan Spojené státy do doby, kdy „ženy byly občanky druhé kategorie“. Nicméně každý ze států si má pravomoc sám rozhodnout, zda ženám právo na potrat ponechá, či nikoliv.

Psali jsme také: Hrozí mu další obvinění? Princ Andrew bude znova vyšetřován v kauze odsouzeného sexuálního predátora Epsteina

Autorský článek, další zdroj: people.com, Instagram

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...