Princ Andrew zpytuje po sexuálním skandálu svědomí. Podle arcibiskupa z Canterbury se pranýřovaný princ snaží o nápravu

Zahraniční 03. června 2022 | 18:06 — Pavla Krejčí
Sexuální skandál těžce dopadl na soukromý i veřejný život prince Andrewa. Byl zbaven královských povinností a očima veřejnosti je považován za sexuálního predátora. Podle arcibiskupa z Canterbury se pranýřovaný princ snaží o nápravu.
Život prince Andrewa se kvůli skandálu hodně změnil / Depositphotos

Arcibiskup z Canterbury, Justin Welby, promluvil ve prospěch odvrženého prince. Vyzval společnost, aby k němu byla „otevřenější a shovívavější“ a nezavrhovala jeho snahu znovuzískat jejich respekt.

Princ Andrew se po sexuálním skandálu a spojením s Jeffreym Epsteinem, odsouzeným sexuálním delikventem, stáhl z veřejného života. V únoru dosáhl mimosoudní dohody ve sporu s Virginií Giuffreovou, která ho žalovala za sexuální zneužívání, když byla teenager. Princ Andrew po celou dobu vehementně popírá jakákoliv obvinění. Napsal dopis, v němž vyjadřuje své politování, že byl ve spojení s Jeffreym Epsteinem. Ten měl Giuffreovou prodávat mocným mužům. Andrew byl následně zbaven vojenských titulů i královské záštity. A v dubnu mu rovněž byla odebrána čest za svobodu města York.

Justin Welby byl v rozhovoru s Tomem Bradbym, moderátorem News At Ten, dotázán, jestli oslavy královnina jubilea nabízejí veřejnosti příležitost sjednotit se a princi odpustit. Welby vyjádřil pochopení, že kolem tohoto případu panují skutečně „hluboké pocity“ a problém zneužívání je „intenzivní, osobní a soukromou“ záležitostí, která by se neměla dít. Na druhou stranu by se nemělo „říkat lidem, jak na to mají reagovat“.

Když princ Andrew v březnu doprovodil královnu Alžbětu na vzpomínkovou bohoslužbu, která se konala na počest zesnulého prince Philipa, snesla se vlna kritiky. Moderátor se arcibiskupa otázal, jaké stanovisko by podle něj společnost měla zaujímat. „Při velké veřejné příležitosti má královna plné právo na to, aby ji podporovalo jedno z dětí. A za druhé, na odpuštění opravdu záleží. Myslím, že jsme se stali velmi, velmi nelítostnou společností. Je rozdíl mezi následky a odpuštěním.“

Welby dále vyjádřil přání, aby se změnil přístup společnoti. „Doufám, že se můžeme stát společností, která bude shovívavější.“ Pokračoval: „Jsou to složité problémy, které nelze řešit v krátkém rozhovoru, a doufám, že neodvedou pozornost od radostné oslavy platinového jubilea Jejího Veličenstva královny, které se konají tento týden."

V rozhovoru pro ITV News také dodal, že královna poskytla zemi stabilitu a doufá, že důležitost jubilea v této obtížné době pozvedne národ. Podle Welbyho je královna „pravděpodobně nejdůvěryhodnější osobou v zemi“.

Psali jsme také: Hudebník Ed Sheeran vzdá poctu lásce královny a prince Philipa

Autorský článek: další zdroj: theguardian.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...