Korunovační šaty královny Alžběty z roku 1953 budou vystaveny na hradě Windsor

Zahraniční 30. května 2022 | 12:18 — Pavla Krejčí
Slavnostní šaty, které královna Alžběta oblékla na svou korunovaci, připomínají 70 let její vlády. Při této příležitosti je bude moci spatřit veřejnost během výstavy na hradě Windsor.
Královna Alžběta momentálně odpočívá na hradě Balmoral ve Skotsku / Depositphotos

Zbývá už jen několik dní do započetí velkolepých oslav, které se konají na počest platinového jubilea královny, tedy rekordních 70 let její vlády. Tehdy při korunovaci 2. června 1953 mladá Alžběta oblékla jedinečnou slavnostní róbu. Jako připomínka dlouhé vlády budou šaty ke spatření na hradě Windsor. Jdou součástí speciální výstavy, krerá bude probíhat v období od 7. července do 26. září.

Alžběta se královnou stala již 6. února 1952 po smrti jejího otce, krále Jiřího VI. Vzhledem k významu události a potřebě akci dobře naplánovat, se však korunovace uskutečnila až o 16 měsíců později.

Za návrhem šatů stojí sir Norman Hartnell. Byly vytvořeny z nejjemnějšího bílého saténu a byly opatřeny bohatým vyšíváním v mřížkovaném efektu. Dalšími prvky jsou květinové emblémy, které jsou vyšity zlatými a stříbrnými nitěmi. Lze na nich rovněž spatřit pastelové hedvábí, které je poseté perlami, flitry a krystaly, jež symbolizují spojení národů Spojeného království a Commonwealthu. Hartnell tajně na levou stranu sukně přidal čtyřlístek, který ukryl na místě, kam královna během obřadu položila ruku.

Součástí výstavy bude i tzv. Robe of Estate, plášť, který měla na sobě během ceremonie. Za jeho výrobou stojí královští výrobci oděvů Ede a Ravenscroft.  Tvoří ho 12 výšivek s použitím 18 různých typů zlatých nití. Údajně jeho výroba zabrala přes 3500 hodin v období od března do května 1953.

Královna se před očekávanými oslavami uchýlila na skotský hrad Balmoral, kde nabírá potřebné síly. Nejen ona, ale i veřejnost doufá, že se zúčastní co nejvíce oslav. Slavnosti začínají 2. června tradiční přehlídkou Trooping the Color.

Psali jsme také: Královská rodina jde s dobou a její sociální sítě ovládl emoji

Autorský článek, další zdroj: people.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více. Toto je pravé místo pro podzimní lenošení

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu