Královna Alžběta se stala třetím nejdéle vládnoucím monarchou na světě. Od druhé příčky ji dělí jen pár týdnů

Zahraniční 11. května 2022 | 08:25 — Pavla Krejčí
Britská panovnice uchvacuje celý svět svou vitalitou i přes pokročilý věk. Taky na trůnu sedí už úctyhodných 70 let! A nedávno se jí podařilo získat „titul“ třetího nejdéle vládnoucího monarchy na světě.
Alžběta sedí na trůně už přes 70 let. / Depositphotos

Přes sedmdesát let vlády

Psal se rok 1952, když tehdy pětadvacetiletá Alžběta nastoupila na trůn po nečekané smrti svého otce, krále Jiřího VI. Zprávu o jeho úmrtí obdržela v Keni, kde pobývala se svým manželem Phillipem. Korunovace však proběhla až v následujícím roce. Po Spojeném království je hlavou dalších čtrnácti států spadajících do Commonwealthu, a rovněž stojí v čele anglikánské církve. 

Už brzy dosáhne další příčky

Královna Alžběta hrdě překonává nejeden milník. V září 2015 se stala nejdéle vládnoucím monarchou v historii Spojeného království. Předčila tak svou praprababičku královnu Viktorii, která na trůnu strávila 63 let a 216 dní. Tím však královna nekončí. V pondělí 9. května dosáhla další významné hranice. Ve svých 96 letech se stala třetím nejdéle vládnoucím monarchou ve světových dějinách. Roli královny k tomuto datu zastávala 70 let a 92 dní. Překonala tak Jana II. z Lichtenštejnska, který vládl 70 let a 91 dní, než v říjnu 2016 zemřel.

K druhé příčce má směle nakročeno, dělí jí zhruba měsíc od toho, aby překonala thajského krále Bhumibola Adulyadeje, který vládl 70 let a 126 dní. A pokud to bude královně dopřáno, za dva roky obsadí první místo, a sesadí tak francouzského krále Ludvíka XIV., který vládl 72 let a 110 dní.

Platinové jubileum její vlády

Začátkem června proběhnou velké oslavy královnina platinového jubilea. Během Trooping the Colour, každoročních veřejných oslav královniných narozenin, vystoupí královská rodina v čele s královnou na balkoně Buckinghamského paláce. Odtud budou sledovat průlet britských leteckých sil, poté bude následovat bohoslužba, platinová oslava. V plánu je mnoho dalších akcí a aktivit, jichž se zúčastní britští občané.

Není však jisté, kterých akcí bude královna součástí. Na řadě nedávných angažmá chyběla kvůli zdravotním problémům, především kvůli obtížím s mobilitou. Naposledy vystoupila 29. března, aby se zúčastnila bohoslužby na počest jejího zesnulého manžela prince Philipa.

Psali jsme také: Královna Alžběta bude viděna v novém dokumentu obsahujícím vzácné domácí záběry z královské rodiny

Zdroje: people.com, dailymail.co.uk, www.news24.com

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více. Toto je pravé místo pro podzimní lenošení

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu