Královna Alžběta bude viděna v novém dokumentu obsahujícím vzácné domácí záběry z královské rodiny

Zahraniční 10. května 2022 | 07:09 — Pavla Krejčí
Při příležitosti jubilejních oslav vlády královny Alžběty se pravidelně objevují materiály mapující její život. Nový dokument ukáže záběry, které ještě nebyly viděny.
Královna Alžběta slaví 70 let na trůnu. / Depositphotos

Dokument BBC s názvem Elizabeth: The Unseen Queen povypráví příběh královnina života od mladé princezny až po její korunovaci ve věku 27 let v roce 1953. Spojuje dohromady jedinečné osobní záběry, které většinou natáčeli členové královské rodiny.

Britský filmový institut je po desetiletí uchovával v soukromé sbírce jménem Royal Collection Trust. Dokument bude mít 75 minut a poběží 29. května na streamovací službě iPlayer. Vysílání dokumentu zahájí týden slavností k výročí 70 let královny na trůnu. Královna dala svolení k použití unikátních snímků, ale podle královského zdroje film ještě neviděla. 

Simon Young, komisař BBC pro historii, říká: „Jsme poctěni, že královna svěřila BBC tak bezprecedentní přístup ke své osobní filmové sbírce. Tento dokument je mimořádným pohledem do hluboce osobní stránky královské rodiny, která je jen zřídka vidět a je úžasné, že se o to můžeme podělit s národem, když si připomínáme její platinové jubileum.“

Kreativní ředitelka Claire Popplewell v prohlášení dodala: „Jako tvůrci programů, kteří již dříve úzce spolupracovali s Royal Household na slavnostních vysílacích akcích a programech, si produkční tým nedělal iluze, jak výjimečný přístup k tomuto velmi osobnímu archivu byl. Schopnost čerpat z vlastní zaznamenané historie mladé princezny Alžběty a její širší rodiny – a umožnit královně, aby nám vyprávěla svůj vlastní příběh – je srdcem tohoto filmu.“

Podle BBC bude dokument obsahovat dosud neviděné záběry významných událostí v královnině životě. Mezi nimi se objeví vzácné okamžiky královny a jejího manžela prince Philipa - například radostný okamžik jejich zásnub. Záběry ukazují Alžbětu, tehdy ještě princeznu, jak září se zásnubním prstenem na ruce během dovolené na zámku Balmoral ve Skotsku v roce 1946. Ještě dlouho předtím, než byla její svatba oznámena veřejnosti.

Nedávno byly také zveřejněny další snímky z dokumentu. První ukazuje Alžbětu a její sestru princeznu Margaret s jejich otcem králem Jiřím VI. na palubě HMS Vanguard v roce 1947 a druhý ukazuje Alžbětu, jak si užívá návštěvu Jižní Afriky v tomtéž roce.

Psali jsme také: Oficiální portrét k narozeninám Alžběty II. Fotograf sdílí zákulisní tajemství snímku

Zdroje: people.com, variety.com, deadline.com

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...