Práva na filmy Pán prstenů a Hobit byly prodány švédské herní společnosti Embracer

Seriály & Filmy 23. srpna 2022 | 07:03 — Pavla Krejčí
Pán prstenů a Hobit z pera J.R.R Tolkiena mohou být nyní právně využity jiným vlastníkem. Švédská herní společnost Embracer Group zakoupila celosvětová práva na filmy, videohry, deskové hry, merchandising, zábavní parky a jevištní produkce týkající se všech literárních děl ze světa Středozemě.
Pán prstenů je celosvětově proslulá trilogie / Depositphotos

Svět Středozemě nyní patří švédské společnosti Embracer. Ta zakoupila celosvětová práva na filmy a také videohry, deskové hry, merchandising, zábavní parky a jevištní produkce, které vznikly na motivy literárních trilogií Pán prstenů a Hobit od J.R.R Tolkiena.

Vlastní také práva na další literární díla související se Středozemí schválená Tolkien Estate a HarperCollins, „která musí být ještě prozkoumána“. Částka prodeje nebyla zveřejněna.

„Jsem opravdu nadšený, že Pán prstenů a Hobit, jedna z nejepičtějších fantasy franšíz na světě, se připojila k rodině Embracer, která otevírá další transmediální příležitosti včetně synergií napříč naší globální skupinou,“ řekl Lars Wingefors, zakladatel a CEO společnosti Embracer. „Do budoucna se také těšíme na spolupráci se stávajícími i novými externími držiteli licence na naše stále silnější portfolio."

Společnost Saul Zaentz Company, která práva donedávna vlastnila, se k prodeji vyjádřila následovně: „My ve společnosti Zaentz jsme měli tu čest za poslední půlstoletí spravovat Tolkienova práva, aby si fanoušci Pána prstenů a Hobita po celém světě mohli vychutnat oceněné epické filmy, náročné videohry, prvotřídní divadlo a zboží,“ řekl Marty Glick, provozní ředitel společnosti. „Nemohli jsme být nadšenější, že zodpovědnost nyní přebírá právě Embracer, a jsme si jisti, že jejich skupina to posune do nových výšin a rozměrů a zároveň zachová poctu duchu těchto velkých literárních děl.“

Společnost The Saul Zaentz Company, sídlící v Berkeley, byla založena v roce 1976. Původně vznikla jako filmová společnost, která produkovala např. film Přelet nad kukaččím hnízdem. Práva nakládat s dílem Tolkiena získala od dědiců a majetku Tolkien a HarperCollins Publishers, kteří udržují práva na tištěné publikace k Tolkienovým literárním dílům. V roce 1998 pak společnost získala licenci na filmové zpracování knih. Epická filmová zpracování vydělala v pokladnách kin více než 6 miliard dolarů.

The Saul Zaentz Company je také známá pod obchodním názvem Middle-Earth Enterprises. Společnost má finanční zájmy na sérii Pán prstenů: Prsteny moci, která bude mít premiéru 2. září, dále na animovaném filmu Pán prstenů: Válka Rohirů  (Warner Bros.), která má vyjít v roce 2024, a na mobilní hře Pán prstenů: Hrdinové Středozemě (Electronic Arts).

„Další příležitosti zahrnují prozkoumávání dalších filmů založených na ikonických postavách, jako jsou Gandalf, Aragorn, Glum, Galadriel, Eowyn a další postavy z literárních děl J.R.R. Tolkiena, a nadále poskytují nové příležitosti pro fanoušky, aby prozkoumali tento fiktivní svět prostřednictvím merchandisingu a jiné zkušenosti,“ řekla společnost Embracer.

Psali jsme také: Bude pokračování Deníku princezny? Mandy Moore vyzvala k natočení třetího dílu. A není sama, kdo po něm touží

Autorský článek, další zdroje: hollywoodreporter.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více. Toto je pravé místo pro podzimní lenošení

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu