Princ Harry během projevu v OSN mluvil o své ženě Mehgan Markle i lásce k Africe

Zahraniční 21. července 2022 | 09:03 — Pavla Krejčí
Princ Harry během projevu v OSN během Dne Nelsona Mandely promluvil o své matce princezně Dianě, lásce k Africe i o své ženě Meghan Markle. Řekl, kdy si uvědomil, že je jeho spřízněnou duší.
Princ Harry má k Africe velmi blízký vztah / Depositphotos

Vévodský pár se v pondělí objevil v New Yorku, kde Harry promluvil ke shromáždění v rámci Dne Nelsona Mandely. Během projevu zmínil svou zálibu v Africe. Tento kontinent ho uchvátil ve věku 13 let, kdy sem poprvé přijel na návštěvu. Rovněž zmínil, jak ho Arika spojila se dvěma důležitými ženami v jeho životě – s matkou princeznou Dianou, když hledal útěchu po její smrti, a s manželkou Meghan.

„Po většinu mého života to bylo moje záchranné lano, místo, kde jsem znovu a znovu nacházel klid a léčení," řekl princ Harry. „Je to místo, kde jsem se cítil nejblíže své matce a hledal útěchu poté, co zemřela, a kde jsem věděl, že jsem ve své ženě našel spřízněnou duši."

Princ Harry a Mehgan spolu několikrát cestovali do Afriky. Na začátku svého vztahu v létě roku 2016 navštívili Botswanu. Stalo se tak sotva po dvou společných schůzkách v Londýně.

„Podařilo se mi ji přesvědčit, aby se ke mně připojila v Botswaně. Utábořili jsme se spolu pod hvězdami. Přijela a přidala se ke mně na pět dní, což bylo naprosto fantastické," přiznal Harry krátce po jejich zasnoubení. „Takže jsme byli sami, což pro mě bylo klíčové, abychom se ujistili, že máme šanci se navzájem poznat."

Když Harry vymýšlel, jakou symboliku vdechnout zásnubnímu prstenu, volba jasně padla na Afriku. Vybral diamant z Botswany, který je lemován dvěma diamanty z osobní sbírky princezny Diany.

Kdyby si měl Harry vybrat místo k žití, zvolil by Kapské město. Pár však nyní po opuštění svých královských povinností bydlí v Santa Barbaře, v Kalifornii, kde vlastní sídlo za 14,7 milionů dolarů.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Meghan & Harry (@dukeandduchessofsussexdaily)

Během let podnikal do Afriky osobní i veřejné cesty v rámci svých královských povinností. Řekl, že je pro něj „druhým domovem“. Neváhal přiložit pomocnou ruku při ochranářských pracích. Pomáhal zachránit ohrožené druhy, jako jsou nosorožci a sloni. Také poznal místní lid a jejich každodenní boj.

Princ nezapomněl zmínit snahy princezny Diany, která měla vždycky na srdci dobro lidí a angažovala se v mnoha oblastech. Poukázal na fotografii své matky a Mandely, bývalého jihoafrického prezidenta a obhájce občanských práv, která byla pořízena v roce 1997. Řekl, že je „každý den na mé zdi a v mém srdci“. Snímek mu kdysi daroval arcibiskup Desmond Tutu.

„Když jsem se poprvé podíval na fotku, okamžitě jsem viděl tu radost na tváří mé matky. Ta hravost – dokonce drzost," řekl. „Čisté potěšení z toho být ve spojení s jinou duší tak oddanou službě lidstvu." Dodal, že i Mandela ve společnosti jeho matky vypadal šťastně a i uvolněně, přestože zažil mnoho útrap.

„Stále byl schopen vidět dobro v lidskosti, překypoval krásným duchem, který pozvedal všechny kolem něj," řekl. „Ne proto, že by byl slepý k ošklivosti, ke křivdám světa, ne. Viděl je jasně. Prožil je. Ale protože věděl, že je můžeme překonat."

Princ Harry dále řekl, že to „byl bolestivý rok v bolestivé dekádě.“ Odkázal na celosvětovou pandemii COVID-19, problémy související se změnou klimatu, válku na Ukrajině, šíření dezinformací i odstranění ústavních práv, tedy zrušení rozsudku Roe v. Wade, který dovoloval potraty v USA od roku 1973. Nakonec vyzval přítomné, aby „dělali to, co dělal Mandela“ tím, že naleznou „smysl a účel boje“.

Psali jsme také: Tváří aplikace na duševní zdraví je princ Harry. Říká, že musíme pracovat na psychické odolnosti

Autorský článek, další zdroje: people.com, pagesix.com, Instagram, Twitter

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...