Ve Spojeném království se přepisuje historie. Princ William, princ Charles a vévodkyně Camilla se zúčastnili ceremonie otevření parlamentu

Zahraniční 15. května 2022 | 14:55 Pavla Krejčí
Kvůli přetrvávajícím problémům s pohyblivostí královny se měnily tradice, které byly zachovávány po desetiletí. Slavnostního otevření parlamentu se ujal princ Charles, zúčastnil se rovněž princ William a vévodkyně Camilla.
Princ Charles a vévodkyně Camilla. / Depositphotos

Princ Charles se v úterý 10. května ujal role hlavy státu, když místo královny pronesl její projev. Královna se nemohla zúčastnit kvůli přetrvávajícím problémům s mobilitou. Charles ji doposud každoročně doprovázel. Nyní se k němu připojil syn princ William, a bylo to tak poprvé, kdy společně zastupovali panovnici v její nepřítomnosti. Charlesova manželka Camilla, vévodkyně z Cornwallu, byla rovněž přítomna. Její účast tak nesla mimořádný význam, jelikož se královna nedávno vyjádřila, že by měla být Camilla po nástupu prince Charlese na trůn známá jako královna choť.

Alžběta vynechala státní otevření pouze dvakrát. Poprvé v roce 1959 a poté v roce 1963, když byla těhotná s princem Andrewem a princem Edwardem. 

„Královna má nadále epizodické problémy s pohyblivostí a po konzultaci se svými lékaři se neochotně rozhodla, že se zítra nezúčastní státního otevření parlamentu," uvedl v pondělí Buckinghamský palác ve svém prohlášení.

Při zahajování předstoupil předseda parlamentu a přítomným sdělil: „Na žádost Jejího Veličenstva a se souhlasem příslušných úřadů přečte princ z Walesu jménem Jejího Veličenstva projev královny za účasti vévody z Cambridge.“

Jelikož se královna Alžběta poprvé po 59 letech nemohla zúčastnit ceremonie, mnoho zavedených tradic a frází, které se běžně používaly v projevu během této historické události, se mírně lišily od předchozích ceremonií. 

Královna tradičně pronáší řeč ze svého suverénního trůnu, který však tento rok chyběl. Jeho místo bylo prázdné a v prostoru před ním stála imperiální státní koruna.

Při přednesu jedenáctiminutové řeči Charles používal fráze „vláda Jejího Veličenstva“ namísto „moje vláda“, což mělo nahradit klasický projev královny. Princ William seděl po jeho pravici na jednom ze státních křesel. Byl to pro něj důležitý krok, jelikož předznamenává jeho budoucí roli prince z Walesu a budoucího krále.

Charles zakončil projev zmínkou, že se královna těší na oslavy Platinového jubilea, které budou probíhat příští měsíc, a na nadcházející Hry Commonwealthu v srpnu.

Psali jsme také: Princ Harry a Meghan Markle se zúčastní jubilea královny Alžběty, nevystoupí ale na palácovém balkonu

Autorský článek, zdroje: Twitter, people.com, metro.co.uk, townandcountrymag.com

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Gigantický blesk vyšlehl ze Země do vesmíru. Vědci pozorovali záhadnou anomálii v Oklahomě

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Levandule má využití v léčitelství a v péči o pleť....

Zavřít reklamu