Královna Alžběta se stala třetím nejdéle vládnoucím monarchou na světě. Od druhé příčky ji dělí jen pár týdnů

Zahraniční 11. května 2022 | 08:25 — Pavla Krejčí
Britská panovnice uchvacuje celý svět svou vitalitou i přes pokročilý věk. Taky na trůnu sedí už úctyhodných 70 let! A nedávno se jí podařilo získat „titul“ třetího nejdéle vládnoucího monarchy na světě.
Alžběta sedí na trůně už přes 70 let. / Depositphotos

Přes sedmdesát let vlády

Psal se rok 1952, když tehdy pětadvacetiletá Alžběta nastoupila na trůn po nečekané smrti svého otce, krále Jiřího VI. Zprávu o jeho úmrtí obdržela v Keni, kde pobývala se svým manželem Phillipem. Korunovace však proběhla až v následujícím roce. Po Spojeném království je hlavou dalších čtrnácti států spadajících do Commonwealthu, a rovněž stojí v čele anglikánské církve. 

Už brzy dosáhne další příčky

Královna Alžběta hrdě překonává nejeden milník. V září 2015 se stala nejdéle vládnoucím monarchou v historii Spojeného království. Předčila tak svou praprababičku královnu Viktorii, která na trůnu strávila 63 let a 216 dní. Tím však královna nekončí. V pondělí 9. května dosáhla další významné hranice. Ve svých 96 letech se stala třetím nejdéle vládnoucím monarchou ve světových dějinách. Roli královny k tomuto datu zastávala 70 let a 92 dní. Překonala tak Jana II. z Lichtenštejnska, který vládl 70 let a 91 dní, než v říjnu 2016 zemřel.

K druhé příčce má směle nakročeno, dělí jí zhruba měsíc od toho, aby překonala thajského krále Bhumibola Adulyadeje, který vládl 70 let a 126 dní. A pokud to bude královně dopřáno, za dva roky obsadí první místo, a sesadí tak francouzského krále Ludvíka XIV., který vládl 72 let a 110 dní.

Platinové jubileum její vlády

Začátkem června proběhnou velké oslavy královnina platinového jubilea. Během Trooping the Colour, každoročních veřejných oslav královniných narozenin, vystoupí královská rodina v čele s královnou na balkoně Buckinghamského paláce. Odtud budou sledovat průlet britských leteckých sil, poté bude následovat bohoslužba, platinová oslava. V plánu je mnoho dalších akcí a aktivit, jichž se zúčastní britští občané.

Není však jisté, kterých akcí bude královna součástí. Na řadě nedávných angažmá chyběla kvůli zdravotním problémům, především kvůli obtížím s mobilitou. Naposledy vystoupila 29. března, aby se zúčastnila bohoslužby na počest jejího zesnulého manžela prince Philipa.

Psali jsme také: Královna Alžběta bude viděna v novém dokumentu obsahujícím vzácné domácí záběry z královské rodiny

Zdroje: people.com, dailymail.co.uk, www.news24.com

 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...