Ryan Reynolds podstoupil kolonoskopii. Vede kampaň, aby se muži zákroku nebáli, a celý průběh zdokumentoval na videu

Zahraniční 21. září 2022 | 07:16 — Pavla Krejčí
Herec Ryan Reynolds se společně se svým kamarádem rozhodli šířit povědomí o rakovině tlustého střeva. Společně podstoupili kolonoskopii a zjistili, že mají oba na tlustém střevě malé polypy. Celý průběh zdokumentovali na videu.
Ryan Reynolds chce bojovat proti rakovině tlustého střeva / Depositphotos

Herec Ryan Reynolds a jeho spolupředseda fotbalového klubu Wrexham, Rob McElhenney, se rozhodli spojit s organizací Lead From Behind, která zvyšuje povědomí o rakovině tlustého střeva. Jejich cílem je povzbudit lidi, zejména muže, k tomu, aby postoupili kolonoskopii.

Společně natočili video na YouTube, ve kterém vysvětlují, že chtějí dokázat, jak může jednoduchý krok zachránit životy. Na začátku videa Reynolds a McElhenney prozradili, že uzavřeli sázku. Pokud se McElhenney naučí mluvit velšsky, Reynolds podstoupí kolonoskopii.

„Byl si tak jistý výhrou. Řekl, že svou kolonoskopii natočí na video a zveřejní," prozradil McElhenney ve velštině.

„Za normálních okolností bych žádný lékařský zákrok nenatočil na kameru a pak jej veřejně nesdílel," řekl Reynolds. „Ale ne každý den můžete zvýšit povědomí o něčem, co zcela jistě zachrání životy. To je dostatečná motivace k tomu, abych zveřejnil záběry z kamery, kterou mi strčí do zadku.

Video dále ukázalo, jak Reynolds přijíždí do nemocnice na zákrok a lékař vysvětluje, že potrvá asi 30 minut. Během procedury lékař našel polyp na pravé straně tlustého střeva, který byl ihned odstraněn.

„Potencionálně jsme vám zachránili život – nedělám si legraci, nesnažím se být přehnaně dramatický," řekl lékař herci, když ukazoval snímky tkáně. „To je přesně důvod, proč to podstoupit. Neměl jste žádné příznaky."

U McElhenneyho lékař odhalil tři polypy, které nepředstavovaly žádný velký problém, ale podle lékaře bylo dobře, že je našli brzy a odstranili. Kamarád Reynoldse ihned žertoval, že vyhrál soutěž, jelikož měl o dva polypy více než on.

Na konci videa je zveřejněno upozornění: „Rakovině tlustého střeva se dá předcházet,“ stálo na černé obrazovce. „Pokud je vám 45 let nebo více, zeptejte se svého lékaře na kolonoskopii. A pomozte Robovi a Ryanovi bojovat proti rakovině…“

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Ryan Reynolds (@vancityreynolds)

 

Kolonoskopie nejen odhalí rakovinu, ale také zabrání, aby se dál šířila. Přibližně jeden ze tří lidí má do 45. narozenin polyp ve střevě. Organizace vysvětlila, že právě polypy způsobují rakovinu tlustého střeva.

Podle American Cancer Society však míra diagnóz rakoviny tlustého střeva nebo konečníku každý rok od poloviny 80. let klesá. Děje se tak především kvůli skutečnosti, že více lidí podstupuje screening. Stejně tak se mění rizikové faktory související se životním stylem. Psali jsme také: Herečka Ana de Armas věří, že ji pronásledoval duch Marilyn Monroe. Byla se mnou během natáčení filmu, říká

Autorský článek, další zdroje: people.com, Instagram 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...