ED Sheeran svádí bitvu u britského Nejvyššího soudu. Žalují ho dva umělci, kvůli krádeži

Zahraniční 06. března 2022 | 08:45 Mirka Malá
ED Sheeran svádí bitvu u britského Nejvyššího soudu. Žalují ho dva neznámí umělci, kteří tvrdí, že si jejich nápady vypůjčil do svého hitu Shape of You.
Další 1 fotografie v galerii
Ed Sheeran si nápady jiných půjčuje rád / Depositphotos

Skladatelé Sami Chokri a Ross O'Donoghue tvrdí, že Sheeranův hit porušuje autorská práva části jedné z jejich písní. Tvrdí, že refrén Sheeranovy melodie je stejný, jako v jejich písni.ch sítích.

Sheeran se soudí už od roku 2018

Nejprve to byl totiž sám Sheeran a jeho spoluautoři, kdo zahájil soudní řízení v květnu 2018 a požádali Nejvyšší soud, aby prohlásil, že neporušili žádná autorská práva Chokriho a O’Donoghue. O dva měsíce později, v červenci 2018, podali Chokri a O’Donoghue vlastní žalobu za porušení autorských práv, náhradu škody a vyúčtování zisků v souvislosti s údajným porušením práv.

Jejich právní zástupce u soudu řekl, že "Sheeran je to génius, ale je to také straka, půjčuje si nápady a hází je do písniček. Někdy to uznává. A někdy ne."

Každopádně Sheeran kvůli sporu přichází o miliony. Od roku 2018, kdy spor o autorství propuknul, mu nejsou vypláceny autorské honoráře. Oba skladatelé navíc chtějí u soudu získat náhradu až ve výši 3 milionů liber.

Pro slavného zpěváka to navíc není první případ, kdy stojí před soudem kvůli "vypůjčenému" nápadu. V roce 2017 byl žalován kvůli svému hitu s názvem Photograph. A prohrál. Autorům, od kterých si vypůjčil nějaký ten nápad z jejich vlastní písničky, musel zaplatit 4 miliony liber. Také čtěte: DNA legendárního Elvise Presleyho byla po jeho smrti použita ke genetickému experimentu.

Zdroj: The Sun, Guardian

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu