Dnes jsou to dva roky, kdy do nebe vzlétl Zlatý slavík a náš Božský Kája. Den, kdy zemřel Karel Gott

České 01. října 2021 | 05:00 — Kateřina Kofroňová
Těžko uvěřit, že jsou to již dva roky, co nás navždy opustil náš nejznámější šlágrový zpěvák, zlatý slavík, ale i příležitostný herec a uznávaný malíř Karel Gott. Svou slávu si vydobyl sám od útlého mládí a lidé ho milovali napříč generacemi a národy.
Další 1 fotografie v galerii
Karel Gott miloval svou práci a k fanouškům měl velkou úctu / Depositphotos

Během své kariéry vydal 293 sólových alb, a to na domácí i zahraniční scéně. Nazpíval téměř 2500 písní a málokdo možná ví, že nezpíval pouze česky, ale i německy, latinsky, anglicky, italsky a rusky. Za celou svou kariéru prodal 50 milionů nosičů hudebních alb, čímž se zařadil na první příčku českých interpretů.

Náš Zlatý slavík

Dá se říci, že anketa Zlatý slavík (později Český slavík) patřila jemu, jelikož v ní získal celkem 42 ocenění. S několika mezerami, kdy zvítězil například Valdemar Matuška, Dalibor Janda, Miroslav Žbirka, Peter Nagy, Pavol Habera nebo Tomáš Klus, vyhrával Zlatého slavíka od jeho vzniku až do své smrti.

Začátky jeho kariéry

V roce 1958 se Karel Gott přihlásil do soutěže amatérských zpěváků, kterou na plné čáře vyhrál. Jeho koníček ho dostal tak daleko, že byl kvůli častým koncertům v různých kavárnách nucen odejít ze své práce v ČKD. V roce 1960 se tak začal profesionálně věnovat zpěvu a jeho kariéra mohla začít růst. O dva roky později již získal svého prvního Zlatého slavíka za píseň Oči sněhem zaváté. Celkem jich později za svou kariéru získal přes čtyřicet.

Sláva stoupá

V sedmdesátých letech si Karel Gott svou slávu udržoval a stal se nejpopulárnějším zpěvákem Československa. Svou popularitu si udržel po celé desetiletí i díky písním, které pro něj skládal především Karel Svoboda a Ladislav Štaidl. Kromě toho nazpíval i velké množství převzatých melodií ze zahraničí, například Je jaká je nebo Babylon, se kterými slavil obrovský úspěch. Jeho obliba rostla i v Německu, kde předstihl v žebříčcích i skupiny Bee Gees nebo ABBA.

Nejlepší období

V osmdesátých a devadesátých letech míval i více jak 250 koncertů za rok, které byly beznadějně vyprodány. Kromě České republiky koncertoval i v Sovětském svazu, Německu a jinde v Evropě, ale také v Asii a zámoří. V roce 1990 se rozhodl ukončit kariéru, ovšem úspěch jeho "posledního" turné jej přesvědčil o opaku. Výdělky z nejednoho koncertu pak věnoval na dobročinné účely. Hudbě a koncertům se věnoval až do své smrti.

V 90. letech rovněž začal malovat a své obrazy vystavoval u nás i za hranicemi. Založil také Nadaci Karla Gotta Interpo, která pomáhala dětem policistů, jejichž rodiče zemřeli při výkonu služby. Získal několik ocenění, mezi nimiž i titul národní umělec, převzal rovněž medaili Za zásluhy a Řád Bílého lva.

Zákeřná nemoc

V roce 2016 úspěšně překonal nádorové onemocnění mízních uzlin, ovšem po dvou letech se u něj objevila porucha krvetvorby, která vyústila v akutní leukémii. Po roce boje se zákeřnou nemocí zemřel ve spánku ve své vile na Bertramce.

Nezanechal po sobě ale jen manželku, děti a tísíce fanoušků. Zanechal po sobě dva a půl tisíce písní, u kterých se vždy snažil, aby posluchače emocionálně nabily a přinesly mu do života radost a příjemné pocity. Psali jsme také: Jiří Suchý v roušce informoval fanoušky, že už je z nemocnice zase doma.

Zdroj: karelgott.com, wikipedia.org.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...