Letos by jednomu z největších českých herců bylo 80 let! Jiří Hrzán se konečně dočká své sochy

České 10. listopadu 2019 | 15:44 — nov
Letos by jednomu z největších českých herců bylo 80 let! Zemřel před 39 lety po tragickém pádu z římsy domu, kam se šplhal za svou tehdejší přítelkyní. Teď se konečně dočká své sochy v životní velikosti a v netradičním pojetí. Víme, kde bude stát a kdy ji veřejnost spatří.
Další 4 fotografie v galerii
Jiří Hrzán se 39 let po smrti dočká své sochy / Archiv

Jiří Hrzán se narodil 30. března 1939 v jihočeském Táboře. Jeho otec byl dokonce osobním zahradníkem prezidenta Edvarda Beneše a pečoval o park u prezidentské vily v Sezimově Ústí. 

Jiří poté, co vychodil měšťanskou školu, nastoupil na táborské gymnázium. Právě za ním, u legendárního rybníka Jordán, bude stát jeho socha. A už 22. listopadu se za účasti jeho dcer Báry (známé herečky) a Terezy, ale i dalších hostí uskuteční slavnostní odhalení bronzové podobizny.

„Jiřího Hrzána socha znázorňuje jako stojícího na jedné noze s rozpaženými pažemi. Jako by chtěl létat, protože, jak známo, měl rád výšky. Socha je přitom v černé patině, na které vyniká květ červené růže v klopě,“ uvedl k podobizně Pavel Horák, spolumajitel podkrkonošské slévárny, kde socha vznikla.

Bronzová, asi 150 kilogramů vážící plastika, která balancuje na jedné noze, byla vytvořena podle návrhu akademických sochařek Markéty Melkusové a její sestry Lenky Melkusové-Staškové. Tento návrh si vybrala i hercova dcera Bára Hrzánová. 

Náklady na pořízení plastiky byly asi 600 tisíc korun s tím, že město Tábor přispělo 300 tisíci, zbytek pořídilo sdružení Hrzán sobě z veřejné sbírky. Dlouho se nedařilo finance sehnat. Až po loňských volbách a nově složeném vedení radnice se podařilo nápad dokončit. 

Jiří Hrzán ve svém rodném Táboře, který miloval, také natočil jeden ze svých posledních filmů. Jde o komedii Blázni, vodníci a podvodníci, kde hrála celá řada oblíbených herců včetně Luďka Soboty, Jiřího Lábuse, Dagmar Veškrnové-Havlové, Karla Hály, Josefa Kemra či Heleny Růžičkové.

Traduje se, že právě v pauzách mezi natáčením věštila Hrzánovi plnorostlá herečka, zarazila se a pak mu jen oklikou sdělila, aby si užíval života, protože by toho jednou mohl litovat. Už tehdy prý věděla, že kamarádovi a charismatickému herci příliš času nezbývá. Nespletla se. Hrzán se premiéry ztřeštěné komedie nedožil. Zemřel v září 1980. Nedožil se jí bohužel ani sám režisér Tomáš Svoboda. 

Kromě sochy má Jiří Hrzán v rodném Táboře i svou ulici. Křižuje se s tou, která nese jméno oscarového filmového architekta Karla Černého, který zemřel před pár lety a který získal zlatou sošku za Formanova Amadea. S Hrzánem byli přáteli a dokonce spolupracovali i na komedii o rodině Homolkově. 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu