Tragické výročí: Princezna Diana zemřela před 25 lety, bylo jí pouhých 36 let

Retro 31. srpna 2022 | 07:14 — Pavla Krejčí
Dnes je to 25 let od nečekaného a tragického úmrtí princezny Diany. Celý svět truchlil a nemohl se s touto skutečnosti smířit. I po čtvrt století stále žije její odkaz a obyvatelé Velké Británie vycházejí do ulic uctít její památku.
Další 3 fotografie v galerii
Princezna Diana vzbuzovala u veřejnost obdiv a velký zájem / Wikimedia Commons / By Rick - Princess Diana, Bristol 1987 / volný zdroj

Zdálo se, jako by se tehdy svět zastavil. 31. srpna 1997 při autonehodě zemřela princezna Diana. Bylo jí pouhých 36 let. Spolu s ní zemřel i její milenec Dodi Al-Fayed a řidič Henri Paul. Lidé po celém světě truchlili a s osudem nebohé princezny se nemohli smířit. A přestože uplynulo 25 let, stále žije v lidských srdcích a má vliv na ty, jejichž životy byly propleteny s tím jejím.

Princezna Diana po rozvodu s princem Charlesem začínala novou kapitolu života. Toužila se věnovat tolika věcem, a dokonce prý plánovala stěhování do Ameriky. Společně s jejími syny princi Williamem a Harrym.

V historii je jen velmi málo okamžiků, jako jsou tyto. Pamatuji si, kde jsem byla, každý detail, když jsem slyšela o Dianě," říká královská životopiskyně Ingrid Sewardová, která Dianu osobně znala. „Všechno to ovlivnilo." A má pravdu. Životy mnoha lidí se od té doby vyvíjely úplně jiným směrem. 

Tragická událost u mnohých vyvolala nevoli ke královské rodině. V té době totiž nebyl nikdo natolik oblíbený jako princezna Diana. Královna Alžběta byla kritizována za své mlčení ve dnech, které následovaly po Dianině smrti. Nicméně 5. září prolomila mlčení v televizním vysílání. Přestože je panovnice obvykle stoická a své city veřejně neprojevuje, v pozdějších letech prokázala svou schopnost vyjádřit vřelost a smysl pro humor.

Královna nyní vidí, že Dianin odkaz je obrovskou silou dobra," říká Seward.

Osobou, která dodnes často vzbuzuje nepochopení, je princ Charles. Mnozí ho kritizovali za postoj, se kterým se stavěl k princezně a celkově k jejich manželství. Andrew Morton, Dianin životopisec, říká, že navzdory mnoha úspěchům prince Charlese jako nejdéle sloužícího prince z Walesu, ho bude první manželství „vždy pronásledovat“.

Vina veřejnosti z velké části padla na Camillu a její románek s princem Charlesem. Napříč odsouzení společnosti se v roce 2005 vzali. Královna Alžběta následně oznámila, že chce, aby Camilla byla známá jako „královna choť“, až princ Charles nastoupí na trůn.

Stejně jako je Jindřich VIII. připomínán kvůli šesti manželkám, je princ Charles připomínán pro svoji první manželku," říká Morton. „Vždy ho to bude pronásledovat. Jeho život byl definován tímto manželstvím."

V době nehody byli jejich synové dospívajícími chlapci. Princovi Williamovi bylo 15 let a princi Harrymu 12 let. Dodnes každý vzpomíná na jejich smutné tváře, když kráčeli za rakví matky. Oba však navázali na Dianin odkaz a věnují se stejným záležitostem jako ona.

William je živým příkladem své matky,“ říká bývalý Dianin bodyguard Ken Wharfe.

 

 

Harry o matce často promlouvá a netají se tím, že se mnoha činnostem věnuje jen kvůli ní, aby jí byl blíže. „Harry dal naprosto jasně najevo, že každé rozhodnutí, které učinil, předá nahoru své matce," řekl Morton. „Jeho rozhodnutí odjet do Ameriky – cítil, že na něj dohlíží a dává mu pomyslný palec nahoru."

Neustálá pozornost médií byla jedním z důvodů, proč Dianin život nabíral tak nepříjemných a medializovaných situací. Fergie, vévodkyně z Yorku, byla tiskem často postavena proti své švagrové: „Byli jsme postaveny jako svatá a hříšná,“ řekla People v roce 2021. „Tolik mě naučila z veřejného života," řekla Fergie. „Byla tak statečná." Psali jsme také: Ruku vévodkyně Kate zdobí krásný safírový prsten. Patřil princezně Dianě a skrývá romantický příběh, který se pojí s královnou Viktorií

Autorský článek, další zdroje: people.com

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...