Harrison Ford oslavil 80. narozeniny. Oženil se třikrát, životní lásku našel až v pozdějším věku

Zahraniční 16. července 2022 | 09:10 — Pavla Krejčí
Harrison Ford je skvělým příkladem, jak se doslova z ničeho vypracovat na vrchol. Začínal jako truhlář a v podstatě náhodou získal svoji roli v sáze Star Wars. A nyní po šesti desetiletích filmové kariéry slaví 80. narozeniny.
Harrison Ford má za sebou opravdu pestrý život / Depositphotos

Harrison Ford během své uznávané kariéry zastával řadu ikonických rolí. Filmový svět se jeho talentem baví už více jak 60 let a jak se zdá, stále nemá dost. I v pokročilejším věku se Ford nebojí a vrhá se z role do role, které mnohdy zahrnují i akční scény.

Jeho kariéra strmě stoupala

Nezapomenutelný herec se narodil 13. července 1942 v Chicagu jako syn irského katolíka a ruské židovky. Jeho spojení s Hollywoodem však zpočátku s herectvím až tolik nesouviselo. Sice získal několik vedlejších nepodstatných rolí, mezitím však pracoval jako truhlář a tesař, aby uživil svou rodinu.

Zlom nastal ve chvíli, kdy se seznámil s režisérem Georgem Lucasem, který ho obsadil do vedlejší role ve snímku American Graffiti. Díky tomuto filmu se mu otevřela cesta k významnějším počinům a získal svou průlomovou roli Hana Sola v Lucasově sáze Star Wars. Během následujících 40 let si svou roli zopakoval v několika pokračováních, včetně novějších dílů Star Wars: Síla se probouzí (2015) a Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019).

Role Hana Sola mu otevřela vrátka do filmů, které se pro něj staly ikonickými. V roce 1981 byl obsazen do role Indiana Jonese ve filmu Dobyvatelé ztracené archy. Akční dobrodružná podívána vytvořená Lucasem a Stevenem Spielbergem zaznamenala značný úspěch podobný Star Wars. Poté se vrátil v pokračováních Chrám zkázy (1984), Poslední křížová výprava (1989) a Království křišťálové lebky (2008). V roce 2023 se vrátí popáté.  

 

 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Harrison Ford

 

Získal mnohá ocenění

Ačkoliv během své kariéry sbíral řadu ocenění, získal pouze jednu nominaci na Oscara. Vysloužil si také nominaci v kategorii nejlepší herec na 58. udílení cen Akademie v roce 1986 po boku Jamese Garnera, Jacka Nicholsona, Jona Voighta a vítěze Williama Hurta. Ford je čtyřikrát nominován na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec za role ve filmech Svědek (1985), Pobřeží komárů (1986), Uprchlík (1993) a Sabrina (1995). Další úspěch přišel v roce 2002, když mu Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu udělila Cenu Cecila B. deMilleho. Za svou hvězdnou kariéru byl o rok později oceněn hvězdou na hollywoodském chodníku slávy.

Vášnivý ekologický aktivista

Ford se většinu života angažuje jako ekologický aktivista. Již od počátku 90. let posazuje environmentalismus, udržitelnost a archeologii. Od roku 1999 působil jako místopředseda neziskové organizace Conservation International. Mezi nejdůležitější témata, o kterých často mluví, patří změny klimatu.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílel uživatel @bulge_report

 

Životní lásku našel až v pozdějším věku

Jeho osobní život byl poměrně pestrý. Ford se třikrát oženil a má pět dětí. První ženou se stala Mary Marquardt, s níž setrval v manželství v letech 1964-1979. Měli spolu dva syny. Podruhé se oženil se scenáristkou Melissou Mathison a společně vychovávali syna a dceru. Manželství trvalo od roku 1983, avšak v roce 2000 se rozešli a oficiálně rozvedli o čtyři roky později. Životní štěstí našel až s herečkou Calistou Flockhart, se kterou se seznámil na předávání Zlatých glóbů v roce 2002. Vzali se ale až v roce 2010 a společně vychovávají syna, kterého adoptovala Flockhart ještě před jejich seznámením.

Psali jsme také: Na šedesátku nevypadá. Tom Cruise oslavoval narozeniny na Velké ceně Británie 2022

Autorský článek, další zdroj: people.com<

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...