Peter Nagy ve dvaašedesáti rekapituluje svoji hudební kariéru výstavním výběrem svých hitů

České 10. listopadu 2021 | 13:39 — Mirka Malá
Zpěvák Peter Nagy se prý sice nerad ohlíží zpět, ale konečně si nadělil desku s názvem Aj tak sme frajeri. Dvojalbum rekapituluje jeho mnohaletou hudební kariéru.
Další 1 fotografie v galerii
Dvojalbum obsahuje Nagyho 26 hitů / Warner Music

Aj tak sme frajeri je výběr toho nejlepšího, co Peter Nagy nahrál pro vydavatelství Opus v letech 1984-1990. V průběhu sedmi let mu tehdy vyšlo šest studiových a jedno živé album a jejich prodeje dosáhly fantastických výsledků. Výběr ve formátech 2LP a 2CD, kde celkem 26 písní, pro Nagyho dramaturgicky sestavil Juraj Čurný, který k němu napsal i rozsáhlý průvodní text.

Formát vinylového dvojalba nabízí čtyři různé pohledy na tvorbu Petra Nagye a je rozdělený podle charakteru skladeb na 4 okruhy, tedy na hitovky, slaďáky, srdcovky a chuťovky.

Nagy si zakládal na image

"Peter Nagy prišiel na scénu v čase, kedy nová generácia fanúšikov (a čo si budeme nahovárať predovšetkým fanúšičiek) zúfalo potrebovala svoj nový vlastný generačný idol. Dobre vyzerajúci chalan, ktorý sa dobre obliekal, ktorý sa na pódiu hýbal inak ako jeho kolegovia a ktorý hovoril generačným jazykom. To všetko Peter mal a využil to naplno," říká Juraj Čurný.

Peter Nagy se tak stal první novou československou hvězdou populární hudby 80. let. Přinesl i jedno novum v oblasti, která se kdysi označovala jako střední nebo hlavní proud. Zakládal si na tom, že na koncertech i na deskách budou písně, na kterých se sám autorsky podílel.

"Vždy som mal jasnú predstavu ako má moja pieseň vo finále vyzerať, vedel som, že aj keď pieseň bude mať jednoduchú melódiu, nesmie byť o ničom. Mal som vždy konkrétnu predstavu o zmysle mojich textov. To dáva piesni nádej, že si ju budú ľudia navždy pamätať medzi tisíckami iných a možno si ju aj obľúbia,“ popisuje Peter Nagy svoje textařské umění. "Skladateľ je ako stolár, ktorý vyrába pre fakíra posteľ zo stoviek klincov, ale jeden musí schválne nechať trčať nahor...aby si ho dobre zapamätali. V tom spočívajú moje textárske obraty ako Psi sa bránia útokom, Zachráňte ľudí pred ľuďmi alebo Aj tak sme frajeri. Zvyčajne sa veľmi neobzerám za tým, čo bolo, ale v tomto prípade mi tento retro dvojalbum urobil radosť.“ Dále čtěte: Tom Hanks dostal nabídku letět do vesmíru. Nakonec ale nechtěl zaplatit 28 milionů dolarů.

Zdroj: Warner Music

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Policie prohledávala dům rockera Marilyna Mansona. Měl týrat ženy bičováním i elektrošoky

Starší tuhé mýdlo nevyhazujte. V domácnosti lze využít k...

Psí kůže je v zimním období citlivá stejně jako lidská...

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Zavřít reklamu