Bára Basiková si připomíná 30 let od vydání svojí první desky

Retro 17. října 2021 | 09:08 — Mirka Malá
Je to opravdu už třicet let, co vyšlo debutové sólové album Báry Basikové, která do té doby byla známá především jako zpěvačka skupin Stromboli a Precedens. Nová remasterovaná reedice tak tuto událost nyní připomíná, a to i s původním retro obalem.
Další 2 fotografie v galerii
Bára Basiková se vrací o třicet let zpět s reedicí svojí debutové desky / TV Nova

Na obalu desky je totiž krásná černobílá fotografie Bářina obličeje, která velmi připomíná styl třicátých let.

"Je to moje zlomové album, moje první regulérní sólová a profilová deska. Po mnoha letech intenzivní spolupráce s Martinem Němcem a Michalem Pavlíčkem jsem měla tehdy chuť a potřebu vydat se svou vlastní cestou, přijít s něčím osobitým a jako zpěvačka jsem chtěla zkusit sólový projekt. Jiný styl, žánr i výraz. Být víc písňová a víc sama za sebe. Sama si vybrat autory a materiál. Oslovila jsem proto deset svých kamarádů kolegů muzikantů, kteří byli v té době ti nejlepší a nejpopulárnější, a každý z nich mi daroval jednu skladbu a tu pak také na album nahrál se svou domovskou kapelou. Vznikla opravdu krásná deska,“ hodnotí dnes svoji sólovou prvotinu Bára Basiková.

Hit Souměrná Basikovou okamžitě proslavil

Každou píseň pro Báru Basikovou tedy na její první desku napsal jiný skladatel, všechny písně kromě zpěvačky spojují texty Jana Sahary Hedla. Na desce se setkala tehdejší hudební elita, a to nejen díky autorům, ale i hudebníkům, kteří album nahrávali. Mimo jiných to byli David Koller (píseň Troja nahrála skupina Lucie), Ota Baláž (Souměrná), Michal Pavlíček (Říjen spí), Roman Dragoun (Víkend lvích vášní), Karel Šůcha (Ty uvadlé) a Martin Němec (Pouštní anděl).

"Autorům jsem dala absolutní volnost a nechala na nich, aby ukázali, jak oni mě vnímají a co mi nabídnou. Každý se trefil, ale jednoznačným pomyslným vítězem se stal Ota Baláž s písní Souměrná, která se stala mým hitem a zpívám ji na koncertech dodnes. Je zvláštní, že ač má neuvěřitelně poetický a zvukomalebný text, dodnes nikdo neví, o čem ta píseň vlastně je,“ směje se Bára.

Ta už naplno využívá uvolněných covidových opatření a zase naplno koncertuje. Vzhledem k blížícím se Vánocům Bára zazpívá na mnoha vánočních trzích a vánočních koncertech. Dále čtěte: Elton John odmítl pozvání na recepci k uctění památky princezny Diany. Kvůli zdravotním problémům.

Zdroj: Warner Music.

Související články
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vznášející se sovětské monstrum mělo zdolat jakýkoliv terén. Bylo určeno pro bleskové útoky

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...