Smutné výročí pro Apple. Dnes je to deset let, kdy svět přišel o geniálního Steva Jobse

Zahraniční 05. října 2021 | 05:03 — Kateřina Kofroňová
Letos je to již deset let, kdy naposledy vydechl jeden z největších inovátorů a osobností počítačového průmyslu Steve Jobs. Spoluzakladatel společnosti Apple a člověk, který patřil mezi největší vizionáře tohoto světa, zemřel ve věku 56 let na rakovinu slinivky 5. října 2011.
Steve Jobs byl zakladatelem dnes nejúspěšnější společnosti s elektronikou na trhu / Depositphotos

Celý příběh se začal psát v garáži Stevových rodičů, kde společně se Stevem Woznikem založili společnost Apple Computer a sestrojili svůj první počítač Apple I. I přesto, že bylo Stevovi v té době teprve šestnáct let, firmě se brzy začalo dařit. V osmdesátých letech byl nucen společnost, kterou sám založil, opustit. Po čtrnácti letech se však do téměř krachující firmy opět vrátil, stanul v jejím čele a udělal z ní nejúspěšnější firmu všech dob.

Svými technologiemi dokázal doslova změnit svět. Vždy byl o chvíli napřed. V roce 2001 představil světu první iPod, který si i přes počáteční rozpaky získal vysokou přízeň. V roce 2006 spatřil světlo světa první MacBook, který se o dva roky později stal nejprodávanějším laptopem v USA. Rok po MacBooku přichází první iPhone, revoluční telefon s dotykovým displayem, který je dodnes považován za jeden z nejlepších na trhu. Nelze opomenout ani iPad, který uvedl na trh v roce 2010 jako mnohem osobnější verzi laptopu.

Jmění Steva Jobse bylo odhadováno na 8,3 miliardy dolarů. Majetku dosáhl i přesto, že byly doby, kdy jeho mzda činila pouze jeden dolar ročně.

V roce 2004 mu byla diagnostikována rakovina slinivky. Steve operaci dlouho odkládal a snažil se nemoc porazit pomocí alternativní medicíny. Ta však selhala a Steve Jobs pátého října 2011 umírá na zástavu dechu, která byla způsobena metastázemi rakoviny slinivky. Svého rozhodnutí později litoval. Psali jsme také: Phil Collins je na tom špatně. Přiznal, že už neudrží v rukách ani svoje bubenické paličky.

Zdroj: allaboutstevejobs.com, biographyonline.net, letemsvetemapplem.eu.

Související články
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...