Zásadní odhalení na pohřbu: Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou v jednom hrobě nebudou a nebyli spolu ani v posledních měsících společného života

České 07. června 2022 | 17:13 — René Černý
Necelý rok po smrti milované Libušky Šafránkové zemřel i její manžel Josef Abrhám. Pohřeb měl až tři týdny po skonu v mělnické nemocnici. Co ale mnohé přátele a kolegy zarazilo, že spolu v jednom hrobě nebudou. Údajně spolu nežili ani měsíce před loňským skonem české Popelky.
Dalších 5 fotografií v galerii
Na fotografii na pohřbu Josefa Abrháma byli s Libuškou spolu, po smrti jsou každý uložený jinde / Se svolením J. Tauchenové

Pouhé dva dny po svých 68. narozeninách zemřela v nemocnici na pooperační komplikace Libuše Šafránková Abrhámová. Stalo se tak v uplynulém roce. Už na jejím pohřbu bylo zřejmé, že její manžel, nestor českého filmu i televize a představitel mnoha rolí, není na tom zdravotně dobře. Kdo by tušil, že za necelý rok v 82 letech taky odejde.

Propadlé tváře, nepřítomný výraz, invalidní vozíček, to vše předznamenalo jeho zásadní zdravotní problémy. "Pepa na tom není dobře už delší dobu a tohle mu nepřidá. Odchod milované Libušky je pro něj rána," poznamenala tehdy herečka Eva Hrušková, první československá Popelka, která se s tou druhou, barvenou, Libuškou Šafránkovou, roky kamarádila a měly se rády.

"Smrt Libušky je pro mně šok a opravdu jsem to obrečela. Hlavně, aby to Pepa zvládl," podotkla tehdy v rozhovoru s námi manželka Jana Přeučila.

Netrvalo ani rok a Josef Abrhám v nemocnici v Mělníce zemřel, podle rodiny na zápal plic, který oslabil jeho už tak křehkou schránku. Po obřadu loni v červnu byly ostatky Šafránkové uloženy ve  Šlapanicích u Brna, odkud pocházela. Když ji před třemi týdny Josef Abrhám následoval na věčnost, mnozí si mysleli, že spočinou spolu v jednom hrobě. Nakonec ale byl uložen v rodných Kunovicích, zatímco jeho Libuška je o osmdesát kilometrů dál.

Než ale Abrhám vydechl naposledy v nemocnici v Mělníce, žil u svého syna a snachy na statku v Liběchovicích. Kde se o něj vzorně starali. "Před rokem a půl si jej vzal syn Josef k sobě, protože byl velmi nemocný a Libuška se o něj v tu dobu nemohla starat. Sama měla zdravotní potíže. Naposledy se ale spolu setkali 6. června loňského roku, když měla narozeniny. O den později šla na zákrok do nemocnice a 9. června zemřela," prozradil na pohřbu kněz, který za Abrháma sloužil pohřební mši.

Kněz se přátelil s oběma slavnými manželi, přestože byla Šafránková katolička a Abrhám evangelík, byl důvěrníkem oběma z nich.

"Byli to oba úžasní lidé, byli to andělé. Já jsem měl tu čest a šanci s nimi pracovat a byl jsem vlastně poslední režisér, komu společně před lety hráli v seriálu Stopy života. Lili byla úžasná a Josef taky. Hodně mi pomohli i vzácnými radami a vídali jsme se pravidelně i kolem Vánoc. Strašně mi budou chybět a nejenom mně," svěřil se nám režisér a scénárista Tomáš Magnusek. 

Nyní jsou už opět spolu a jak se shodli mnozí, včetně přátel a kolegů Zdeňka Svěráka, Jiřího Bartošky, Dagmar Havlové, Ivy Janžurové nebo Báry Hrzánové, už je jim dobře oběma a jsou zase šťastní... 

Autorský článek.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...