Rekordman a velký sportovec Jan Kareš řídil elektrický unikát

České 29. srpna 2019 | 18:10 — Anna Novotná
Držitel čtyř světových rekordů ve shybech na hrazdě, horolezec a lezec, několikanásobný ocelový muž, osobní fitness trenér… a kdoví, co ještě. Jan Kareš má mnoho aktivit a ještě víc splněných cílů. Miluje totiž obtížné výzvy a jejich překonávání. Ostatně jeho citát „Bolest je mýtus“ hovoří za vše. Je vášnivým lezcem a s oblibou zdolává krkolomné skály v Itálii, Rakousku i u nás. Nejčastěji ho ale potkáte ve fitku v Praze, kde trénuje různé osobnosti českého businessu i showbusinessu.
Další 3 fotografie v galerii
Jan Kareš by si s radostí vlastní elektromobil pořídil / Peugeot

Je rodákem z Liberce, ale žije trvale v centru Prahy. I proto má blízko k čisté mobilitě. Když se mu naskytla příležitost projet se jako první Čech v unikátním elektrickém voze Peugeot e-208, nezaváhal ani minutu. Nadevše rád totiž bývá první.

Proč je ale tento městský automobil tak unikátní? O posledním srpnovém víkendu má v Praze na Náplavce výstavní českou premiéru, ovšem uvedení na trh se nedočká dřív než v příštím roce. Přítomnost tohoto elektromobilu v pražských ulicích už teď je tedy více než mimořádnou událostí. Elektrický Peugeot e-208 je ovšem pozoruhodný i svými vlastnostmi. Je vybaven baterií o velké kapacitě 50 kWh. Ta umožňuje dosáhnout dojezdu až 340 km na jedno nabití. Přestože mají bateriové články objem nemalých 220 litrů, jsou umístěny chytře pod podlahu vozu tak, že prostor pro cestující ani zavazadla není nijak omezen, a je shodný s „normální“ verzí Peugeotu 208 s tradičním spalovacím motorem.

A tím výjimečnost nového modelu nekončí. Poradil si totiž i s klasickým problémem elektromobilů a to s otázkou, jak zajistit příjemnou teplotu pro posádku vozu, aniž by utrpěl dojezd, a to ať už venku mrzne, či praží slunce. Nový Peugeot e-208 se svým tepelným čerpadlem, programovatelným vytápěním a vyhřívanými sedadly nabízí jednoznačně nejlepší tepelný komfort na trhu. Zajděte se na Peugeot e-208 podívat na akci Auta na Náplavce od 29. srpna do 1. září, případně na peugeot.cz.

Co na tento technologický zázrak říká jeho první český řidič, Jan Kareš?

„Po pravdě, ze začátku jsem ani neměl pocit, že sedím v něčem zvláštním. Interiér a křiklavě modrý exteriér, který se mi mimochodem moc líbí, nijak nevybočují z normálu. Zvláštní je, až když nastartujete. Vlastně skoro nepoznáte, že je nastartováno, není totiž vůbec nic slyšet, žádný chod motoru, prostě ticho. A pak, když sešlápnete plyn, auto vystřelí. Má neuvěřitelný odpich! Jízda samotná je svižná, auto bleskurychle reaguje a lehce se všude vejde.

Normálně jsem zvyklý na auta mnohem větších rozměrů, ale s tímto elektromobilem bych malým vozům přišel na chuť. Žiji v centru Prahy, a tam bych elektrická auta rozhodně přivítal a taky bych si s chutí vlastní elektromobil pořídil.“

Rozhodne-li se Jan Kareš stát propagátorem elektromobility, může se inspirovat v následujících dnech v Barceloně, kde zúčastní soutěže Arnold Classic, tedy jedné z nejslavnějších přehlídek nejlepších strongmanů z celého světa, pořádané samotným Arnoldem Schwarzeneggerem. Barcelona je totiž ukázkovým elekromobilním městem. Elektrická auta se tam vyrábějí, mnoho jich tam jezdí (mnoho taxíků jezdí na elektřinu) a počet dobíjecích stanic jde do stovek.  

Související články
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...