Zásadní odhalení na pohřbu: Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou v jednom hrobě nebudou a nebyli spolu ani v posledních měsících společného života

České 07. června 2022 | 17:13 René Černý
Necelý rok po smrti milované Libušky Šafránkové zemřel i její manžel Josef Abrhám. Pohřeb měl až tři týdny po skonu v mělnické nemocnici. Co ale mnohé přátele a kolegy zarazilo, že spolu v jednom hrobě nebudou. Údajně spolu nežili ani měsíce před loňským skonem české Popelky.
Dalších 5 fotografií v galerii
Na fotografii na pohřbu Josefa Abrháma byli s Libuškou spolu, po smrti jsou každý uložený jinde / Se svolením J. Tauchenové

Pouhé dva dny po svých 68. narozeninách zemřela v nemocnici na pooperační komplikace Libuše Šafránková Abrhámová. Stalo se tak v uplynulém roce. Už na jejím pohřbu bylo zřejmé, že její manžel, nestor českého filmu i televize a představitel mnoha rolí, není na tom zdravotně dobře. Kdo by tušil, že za necelý rok v 82 letech taky odejde.

Propadlé tváře, nepřítomný výraz, invalidní vozíček, to vše předznamenalo jeho zásadní zdravotní problémy. "Pepa na tom není dobře už delší dobu a tohle mu nepřidá. Odchod milované Libušky je pro něj rána," poznamenala tehdy herečka Eva Hrušková, první československá Popelka, která se s tou druhou, barvenou, Libuškou Šafránkovou, roky kamarádila a měly se rády.

"Smrt Libušky je pro mně šok a opravdu jsem to obrečela. Hlavně, aby to Pepa zvládl," podotkla tehdy v rozhovoru s námi manželka Jana Přeučila.

Netrvalo ani rok a Josef Abrhám v nemocnici v Mělníce zemřel, podle rodiny na zápal plic, který oslabil jeho už tak křehkou schránku. Po obřadu loni v červnu byly ostatky Šafránkové uloženy ve  Šlapanicích u Brna, odkud pocházela. Když ji před třemi týdny Josef Abrhám následoval na věčnost, mnozí si mysleli, že spočinou spolu v jednom hrobě. Nakonec ale byl uložen v rodných Kunovicích, zatímco jeho Libuška je o osmdesát kilometrů dál.

Než ale Abrhám vydechl naposledy v nemocnici v Mělníce, žil u svého syna a snachy na statku v Liběchovicích. Kde se o něj vzorně starali. "Před rokem a půl si jej vzal syn Josef k sobě, protože byl velmi nemocný a Libuška se o něj v tu dobu nemohla starat. Sama měla zdravotní potíže. Naposledy se ale spolu setkali 6. června loňského roku, když měla narozeniny. O den později šla na zákrok do nemocnice a 9. června zemřela," prozradil na pohřbu kněz, který za Abrháma sloužil pohřební mši.

Kněz se přátelil s oběma slavnými manželi, přestože byla Šafránková katolička a Abrhám evangelík, byl důvěrníkem oběma z nich.

"Byli to oba úžasní lidé, byli to andělé. Já jsem měl tu čest a šanci s nimi pracovat a byl jsem vlastně poslední režisér, komu společně před lety hráli v seriálu Stopy života. Lili byla úžasná a Josef taky. Hodně mi pomohli i vzácnými radami a vídali jsme se pravidelně i kolem Vánoc. Strašně mi budou chybět a nejenom mně," svěřil se nám režisér a scénárista Tomáš Magnusek. 

Nyní jsou už opět spolu a jak se shodli mnozí, včetně přátel a kolegů Zdeňka Svěráka, Jiřího Bartošky, Dagmar Havlové, Ivy Janžurové nebo Báry Hrzánové, už je jim dobře oběma a jsou zase šťastní... 

Autorský článek.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záhadná hvězda přežila kolosální vesmírný výbuch. Svítí ještě jasněji než předtím

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Pohnojte v červnu cibule tradičním hnojivem obsahujícím...

Zavřít reklamu